Přáníčka a dárková balení

Nabízíme stylová dárková balení a přání v různém provedení.

Vybrat si

Doprava a platba

 • Možnosti platby
  Bankovním převodem zdarma
  Platební kartou zdarma
  Dobírka – Zásilkovna 20 Kč
  Dobírka – ostatní 30 Kč
 • Možnosti dopravy
  Zásilkovna 45 Kč
  Kurýrní služba - GEIS 79 Kč
  Česká Pošta 89 Kč
  Osobní odběr ComGate (Týniště nad Orlicí) zdarma

Při objednávce nad 1.000 Kč doprava zdarma!

Březen, měsíc čtenářů: Tištěné knihy mají dlouholetou tradici, ve které bychom měli pokračovat

Březen, měsíc čtenářů: Tištěné knihy mají dlouholetou tradici, ve které bychom měli pokračovat

V březnu začíná jaro, a zároveň si připomínáme, jak důležité je podporovat čtenářskou gramotnost. A to nejen u dětí, ale také u jejich rodičů a prarodičů. Měsíc čtenářů je celostátní akce propagující četbu a probíhá každoročně v březnu od roku 2009. Akci organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky a zapojuje se do ní více než 400 knihoven z ČR. Proč je čtení tak důležité a patříme mezi národ vášnivých čtenářů?

Jedním z největších vynálezů se stal knihtisk

Revoluci v četbě způsobil vynález v podobě knihtisku, za kterým stojí Johannes Gutenberg. Ten před více než 550 lety navázal na několik předchůdců, kteří se marně snažili o fungující tiskovou techniku. Vyučený zlatník přišel s nápadem sestavit jednotlivá písmena, litery, do tiskové formy tak, aby po ukončení tisku byla písmena znovu připravena k použití a sestavení nové tiskové formy. Knihtisk se velmi rychle rozšířil po celé Evropě.

Od doby prvních tištěných knih uběhlo mnoho času. Klasické tištěné knihy pomalu vytlačují knihy elektronické. Přesto „papírová“ knížka má stále své kouzlo a většina čtenářů na ni nedá dopustit.

Jak jsme na tom se čtením?

Naši předci neměli zdaleka tolik možností jako máme my. Internet, sociální sítě, e-booky, to vše je dnešní svět, který nekompromisně ovlivňuje naše životy. Knihy se tak postupně dostávají do pozadí. Přesto se odborníci shodují na tom, že právě čtení klasických knih je nenahraditelné.

Podle evropského žebříčku si Češi ve čtení vedou dobře. Až ¾ lidí přečte alespoň 1 knihu za rok, 42 % Čechů přečte nejméně 3 knihy ročně a 18 % našinců patří mezi knihomoly, kteří přečtou alespoň 11 knih za rok. Zajímavostí je, že tištěným knihám stále dáváme přednost před elektronickými. Až 89 % respondentů si raději přečte klasickou knihu, naopak jen 8 % dotázaných čte pouze e-knihy.

Jaký žánr nejraději čteme?

Z průzkumu vyplývá, že čeští čtenáři si nejvíce oblíbili fantasy. Na druhém místě následuje sci-fi. Nejméně oblíbenou četbou je odborná literatura, ve které oproti jiným státům Evropské unie značně pokulháváme.

Máme nejhustší síť knihoven

V ČR se pyšníme nejhustší sítí veřejných knihoven na světě. První veřejná knihovna vznikla už v roce 1891 v Praze. Dnes máme v Česku, na Moravě a ve Slezsku přes 5 300 knihoven. Ročně je navštíví téměř 24 miliónů čtenářů a návštěvníků.

Knihovny se snaží podporovat vztah lidí k četbě za pomoci zábavných akcí a soutěží. Nejvíce těchto událostí se koná právě v březnu, v měsíci, který patří četbě a knihám vůbec. Velmi oblíbená je takzvaná Noc s Andersenem, která probíhá každoročně ve školách a školkách, ale také v knihovnách na konci března. Letos tato noc pohádkového čtení připadá na 27. března. Jde o velkolepou oslavu výročí narození Hanse Christiana Andersena.  

Největší česká knihovna se nachází v areálu Klementina. Národní knihovna ČR je zároveň i jednou z nejstarších veřejných knihoven, která má svou tradici nejen u nás, ale i v zahraničí. Založena byla již ve 14. století a v současné době obsahuje více než 6 miliónů dokumentů a každoročně přibývá až 70 tisíc nových titulů.

Proč je důležité číst?

Ze studií vyplývá, že pravidelná četba může zpomalit, nebo dokonce působit jako prevence proti obávané Alzheimerově nemoci a stařecké demenci. Lidé, kteří pravidelně čtou, udržují mozek aktivní. Čtení je u starších lidí stejně důležité, jako například luštění křížovek nebo hraní společenských her.

Další výhodou čtení je eliminace stresu. Při čtení přicházíme na jiné myšlenky, ponoříme se do příběhu a zapomínáme na vlastní starosti. Pravidelné čtení je navíc důležité pro rozšíření slovní zásoby i zlepšení psaného projevu v českém jazyce. Odborníci upozorňují, že četba posiluje paměť, zlepšuje koncentraci, uvolňuje napětí a podporuje všeobecný rozhled. V neposlední řadě je to skvělý zdroj zábavy. Tak proč nezkusit přečíst alespoň jednu knihu měsíčně?

U nás v Babičkářství vám nabízíme speciální druh knížek, jimiž jsou vzpomínkové vyplňovací knížky, které se stanou skvělým dárkem pro vaše blízké. 

 

Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj.“

Oscar Wilde